Obezite

Obezite Nedir?
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite büyük bir sağlık sorunu olmakta ve obez hasta sayısı bir çığ gibi büyümeye devam etmektedir. Obezitenin kısaca tabirini yapmak gerekirse, vücutta normalden fazla ‘’yağ’’ birikmesi anlamına gelmektedir. Diğer bir ifadeyle alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazla olması ve bu kalorilerin yağa dönüştürülerek depolanmasıdır.

Obezite ABD’de önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra en sık 2. nedenidir. Obeziteyi düzeltilmesi gereken estetik bir problem olarak değil aksine, obezite kökeni multifaktöriyel olan bir hastalık olarak görmek ve bilmek lazım. Hastalığın bileşenleri de muhtemel çevresel ve genetik faktörlerin birleşiminden oluşmaktadır.

Obezitenin değerlendirilmesinde ya da obezite hesaplamada, ağırlık ve boy arasında bağlantı kuran vücut kitle indeksi kullanılır. Vücut kitle indeksi(VKI) = Ağırlık (kg)/boy(m)2.

Uzmanlık Alanları

Son Yazılar

Kimler cerrahi için uygundur?
Cerrahi olarak tedavi etmemiz gereken obezite 2. ve 3. derece obezite grubudur. Diğer bir tabirle vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasındaysa ve komorbid tibbi hastalıklar (şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesi, astım, ciddi eklem problemleri) varsa, ek hastalığı olmayan VKI 40 kg/m2 ve üstünde olanlar ameliyat için uygun hastalardır.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?
Genetik ve çevresel faktörler obezitenin gelişmesinde rol oynamaktadır. Normal ağırlıktaki bireylerin doğacak olan çocuklarının obez olma ihtimali %10 iken, iki obez bireyin çocuklarının yetişkinliğe kadar obez olma ihtimali %80-90’dır. Diyet, sedanter yaşam ve kültür de özellikle son yıllardaki rafine gıdaların tüketiminin, fast-food yiyeceklerinin tüketimindeki artış da obezitenin artışına katkıda bulunmaktadır.

Obezite neden tehlikeli bir hastalıktır?
Yukarıda da belirttiğim gibi araştırmalar obezitenin yaşam süresini 10-15 yıl azalttığını gösteriyor. Obezite düzetilmesi gereken estetik problemden öte çok ciddi hastalıklara yol açtığı bilinmektedir.

Bunların başında kardiyovasküler problemler (koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, tıkayıcı damar hastalıkları, bacaklarda venöz staz, varis), TİP 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, bazı kanser türleri (rahim, meme, prostat ve kalın barsak), inme, karaciğer yağlanması, safra kesesi taşları, gastroözofageal reflü hastalığı, solunum yolu problemleri, osteoartrit (eklem kıkırdaklarının bozulması), bel fıtığı, psikososyal problemler (iş göremezlik, sosyal ayrımcılığa maruz kalma, depresyon) gibi birçok sistemi etkileyen sağlık problemleridir.

Şiddetli obeziteyle mücadele eden hastalar için hastalığın en zorlu tarafı sosyal damgalanma konusunda popülasyonun geri kalanının uyguladığı ayrımcılıkla yüzleşmektir. İşe girme konusunda, kamu tesisleri aktivitelere katılmalarında çoğunlukla zorluklarla karşılaşıldığını hasta ve danışanlar tarafından da duymaktayım. Bu nedenledir ki birçok durumdan dolayı obezite tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

SIK SORULAN SORULAR
Hayır. Ameliyatlar laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmaktadır.
 

Ameliyat sonrası 1. haftada normal yaşantınıza dönüp çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ameliyat günü dahil 2-3 gün yatıp, 48 saat sonunda kaçak testi yapıldıktan sonra hastamızı evine göndermekteyiz.

Ameliyat sonrası 5. günün sonunda yolculuk yapabilirsiniz.

Ameliyat sonrası ilk gün içinde su içebilirsiniz. Su hariç diğer sıvıların alımı ameliyattan 1 gün sonra  başlar.

Her ameliyattan sonra ağrı olduğu gibi bu ameliyatlar sonrasında ağrı olabiliyor, ancak gerekli olan ilaçlarla önlem alınmaktadır. Bu ağrılar kişiye göre değişmekle birlikte bir kaç saat içinde geçmektedir.

Ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirsiniz.Ciltte emilebilen dikişler kullandığımız için dikiş aldırmaya gerek yok.

Vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasındaysa ve komorbid tibbi hastalıklar (şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesi, astım, ciddi eklem problemleri) varsa, ek hastalığı olmayan VKI 40 kg/m2 ve üstünde olanlar ameliyat için uygun hastalardır.

Kardiyovasküler problemler, tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, bazı kanser türleri inme,  karaciğer yağlanması, safra kesesi taşları, gastroözofageal reflü hastalığı, solunum yolu problemleri, eklem kıkırdaklarının bozulması, bel fıtığı psikososyal problemler gibi birçok sistemi etkileyen sağlık problemlerine davetiye çıkartıyor.

Vücudunuzdaki insülin depoları,hastalığın süresi ve diğer test sonuçlarına bağlı olmakla beraber şeker hastalığından kurtulma oranı %70-%90 arasında değişmektedir. Metabolik Cerrahi uygulamalarının başarı şansı %100 değildir. Ancak,  ameliyat sonrası en kötü ihtimalle kullanılan ilaç sayısında azalma, insülini bırakma veya dozunda azalma, oranı hiç tartışmasız %100’dür.

Maalesef tip 1 şeker hastalarına bu cerrahi yapılamamaktadır. Çünkü tip 1 hasta grubunda pankreasta insülin rezervi olmadığı için, bu ameliyat tip 2 hasta grubuna uygulanmaktadır.

Şeker hastalığınızın süresi, şiddetine bağlı olarak ameliyattan 1 gün sonra bile cevap alınırken ,  uzun süreli ve ilerlemiş şeker hastalığı olanlarda bu etki 4-6 haftayı da bulabiliyor.

Uluslararası kriterlere göre şeker hastalığınızın durumuna bağlı olarak  çok kilolu olmadan da ameliyat olabilirsiniz.
 

Hastaların ameliyat olup olmamasına bir kurul karar veriyor. Bu kurulda obezite cerrahı, endokrin uzmanı, kardiyoloji uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, psikiyatri uzmanı ve diyetisyen bulunuyor. Bu kuruldaki uzmanlarla birlikte değerlendirilerek karar veriliyor.

Kilo vermeye hastalar ameliyattan hemen sonra başlıyor. Hastanede yattığı 2-3 günlük sürede bile 3-4 kilo verirler. İlk aylarda kilo verme hızlı olur, kilo verme 1-1,5 yıl kadar sürebilir. Hastalar bu arada fazla kiloların %80 nini verirler.

Yapılan yönteme göre değişmekle birlikte başarı oranı %80-95’dir.

Spor aktivitesi de hastanede geçirilen ilk günlerde başlar. Günlük işlerinizi kendiniz yapabilir, yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hafif egzersizlere 15 gün sonra başlayabilirsiniz. Yüzmeye de bu dönemde başlayabilirsiniz. Daha aktif sporlar için 1-2 ay sonrasını beklemeniz uygun olacaktır.

Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, gebe kalmak için 18-24 ay beklenmesi gerektiği, minimum bekleme süresinin ise 12 ay olması gerektiği bildirilmiştir. Bu süre zarfında hastanın gıdaları tolere etmesi ve vücudun toparlanması sağlanır ki sonrasında gelişecek bebeğin beslenmesi etkilenmesin.

Çocukluk çağında ortaya çıkan diyabetler TİP 1’dir. Gençlerde ortaya çıkan diyabetin büyük bir bölümü de TİP 1 diyabettir. Erişkin yaşlarda ortaya çıkan diyabetin tiplendirilmesi için bir takım tahlil ve ölçümlerin yapılması gerekmektedir.

@doc.dr.kadiryildirim