Obezite cerrahisi nedir, kimler için uygundur?

Obezite cerrahisi kısaca sağlık problemleri oluşturacak ağırlıkta, diyet ve egzersiz gibi metodlarla çözülememiş aşırı kilo sorununun çözümü için yapılan cerrahi müdahalelerin tamamına verilen isimdir ve tıpta “bariatrik cerrahi” denilmektedir. Yapılan cerrahi ile hem kilo kaybında başarı, hem şeker-tansiyon-karaciğer rahatsızlığı-uyku apnesi gibi ikincil rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak da en önemlisi; yaşamı uzatmak açısından “obezite cerrahisi” kanıtlanmış en etkin tedavidir.

Kimler obezite cerrahisi için uygundur?

Obezitenin değerlendirilmesinde kullanılan en pratik ölçüm, kilonun boyun metrekaresine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksi (VKI) değeridir. VKI değeriniz 20-25 arasındaysa kilonuz ideal sınırlarda demektir.

-Vücut kitle endeksi 40 kg/m2 ve üzeri

-Vücut kitle endeksi 35-40 kg/m2 ve komorbid tıbbi kondisyonlar (diyabet, tansiyon yüksekliği, yüksek kolesterol, uyku apnesi, astım, ciddi eklem problemleri)

Bu kriterlerle birlikte ameliyat öncesindeki tıbbi muayeneler, tahlil ve tetkikler neticesinde obezite cerrahi için uygun olup olmadığına karar vermekteyiz.

Obezite neden tehlikeli bir hastalıktır?

Araştırmalar obezitenin yaşam süresini 10-15 yıl azalttığını gösteriyor. Obezite düzetilmesi gereken estetik problemden öte çok ciddi hastalıklara yol açtığı bilinmektedir.

Bunların başında Kardiyovasküler problemler, TİP 2 şeker hastalığı, Hipertansiyon, Bazı kanser türleri, İnme, Karaciğer yağlanması, Solunum yolu problemleri, Eklem kıkırdaklarının bozulması, Bel fıtığı, Psikososyal problemler gibi birçok sistemi etkileyen sağlık problemleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir