HAKKINDA

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Doç. Dr. Kadir YILDIRIM

1983 yılında Samsun’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamladım. 2009 senesinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum ve Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanlık eğitimi aldım.

Muş Varto Devlet Hastenesi’nde ve Çarşamba Devlet Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak görev yaptıktan sonra Haziran 2017 - 2019 arasında Samsun LIV Hastanesinde çalıştım. Şubat 2019 tarihinden itibaren VM Medicalpark Samsun hastanesinde görev yapmaktayım.

Genel cerrahiye adım attığım ilk yıllardan itibaren, asistanlık yıllarımda, özellikle obezite cerrahisi ile ilgilendim. Obezite cerrahisi dışında diyabet cerrahisi(şeker cerrahisi), laparoskopik ve onkolojik cerrahi(kanser cerrahisi), safra kesesi, guatr ameliyatları, meme cerrahisi, fıtık cerrahisi, anal bölge hastalıkları diğer çalışma alanlarımı oluşturmaktadır.

Bağlı olduğum üyelikler: Turkish Association of Surgery(UCD), Turkish Society for Metabolic and Bariatric Surgery (BMCD), Türk Obezite Derneği. Yirminin üzerinde uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makale, birden fazla uluslararası toplantılarda sunulan bildiri kitaplarında basılan bilimsel çalışmalarım mevcuttur.

Şu an akademisyenlik yolunda da ilerlemekte ve İstinye Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi kadrosunda bulunmaktayım. Yoğun hekimlik görevi dışında yüzme, kitap okuma ve futbol oynamayı sevmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

01

Obezite ve Metabolik Cerrahi

02

Laparoskopik Cerrahi

03

Onkolojik Cerrahi (Kanser Cerrahisi)

04

Safra Kesesi,
Guatr Ameliyatları

05

Meme Cerrahisi
Fıtık Cerrahisi

07

Anal Bölge Hastalıkları

SIK SORULAN SORULAR
Hayır. Ameliyatlar laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmaktadır.
 

Ameliyat sonrası 1. haftada normal yaşantınıza dönüp çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ameliyat günü dahil 2-3 gün yatıp, 48 saat sonunda kaçak testi yapıldıktan sonra hastamızı evine göndermekteyiz.

Ameliyat sonrası 5. günün sonunda yolculuk yapabilirsiniz.

Ameliyat sonrası ilk gün içinde su içebilirsiniz. Su hariç diğer sıvıların alımı ameliyattan 1 gün sonra  başlar.

Her ameliyattan sonra ağrı olduğu gibi bu ameliyatlar sonrasında ağrı olabiliyor, ancak gerekli olan ilaçlarla önlem alınmaktadır. Bu ağrılar kişiye göre değişmekle birlikte bir kaç saat içinde geçmektedir.

Ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirsiniz.Ciltte emilebilen dikişler kullandığımız için dikiş aldırmaya gerek yok.

Vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasındaysa ve komorbid tibbi hastalıklar (şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesi, astım, ciddi eklem problemleri) varsa, ek hastalığı olmayan VKI 40 kg/m2 ve üstünde olanlar ameliyat için uygun hastalardır.

Kardiyovasküler problemler, tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, bazı kanser türleri inme,  karaciğer yağlanması, safra kesesi taşları, gastroözofageal reflü hastalığı, solunum yolu problemleri, eklem kıkırdaklarının bozulması, bel fıtığı psikososyal problemler gibi birçok sistemi etkileyen sağlık problemlerine davetiye çıkartıyor.

Vücudunuzdaki insülin depoları,hastalığın süresi ve diğer test sonuçlarına bağlı olmakla beraber şeker hastalığından kurtulma oranı %70-%90 arasında değişmektedir. Metabolik Cerrahi uygulamalarının başarı şansı %100 değildir. Ancak,  ameliyat sonrası en kötü ihtimalle kullanılan ilaç sayısında azalma, insülini bırakma veya dozunda azalma, oranı hiç tartışmasız %100’dür.

Maalesef tip 1 şeker hastalarına bu cerrahi yapılamamaktadır. Çünkü tip 1 hasta grubunda pankreasta insülin rezervi olmadığı için, bu ameliyat tip 2 hasta grubuna uygulanmaktadır.

Şeker hastalığınızın süresi, şiddetine bağlı olarak ameliyattan 1 gün sonra bile cevap alınırken ,  uzun süreli ve ilerlemiş şeker hastalığı olanlarda bu etki 4-6 haftayı da bulabiliyor.

Uluslararası kriterlere göre şeker hastalığınızın durumuna bağlı olarak  çok kilolu olmadan da ameliyat olabilirsiniz.
 

Hastaların ameliyat olup olmamasına bir kurul karar veriyor. Bu kurulda obezite cerrahı, endokrin uzmanı, kardiyoloji uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, psikiyatri uzmanı ve diyetisyen bulunuyor. Bu kuruldaki uzmanlarla birlikte değerlendirilerek karar veriliyor.

Kilo vermeye hastalar ameliyattan hemen sonra başlıyor. Hastanede yattığı 2-3 günlük sürede bile 3-4 kilo verirler. İlk aylarda kilo verme hızlı olur, kilo verme 1-1,5 yıl kadar sürebilir. Hastalar bu arada fazla kiloların %80 nini verirler.

Yapılan yönteme göre değişmekle birlikte başarı oranı %80-95’dir.

Spor aktivitesi de hastanede geçirilen ilk günlerde başlar. Günlük işlerinizi kendiniz yapabilir, yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hafif egzersizlere 15 gün sonra başlayabilirsiniz. Yüzmeye de bu dönemde başlayabilirsiniz. Daha aktif sporlar için 1-2 ay sonrasını beklemeniz uygun olacaktır.

Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, gebe kalmak için 18-24 ay beklenmesi gerektiği, minimum bekleme süresinin ise 12 ay olması gerektiği bildirilmiştir. Bu süre zarfında hastanın gıdaları tolere etmesi ve vücudun toparlanması sağlanır ki sonrasında gelişecek bebeğin beslenmesi etkilenmesin.

Çocukluk çağında ortaya çıkan diyabetler TİP 1’dir. Gençlerde ortaya çıkan diyabetin büyük bir bölümü de TİP 1 diyabettir. Erişkin yaşlarda ortaya çıkan diyabetin tiplendirilmesi için bir takım tahlil ve ölçümlerin yapılması gerekmektedir.

@doc.dr.kadiryildirim